دانشگاه آزاد ملك طلق خدا است - به کمک دولت آمده ایم

دانشگاه آزاد ملك طلق خدا است - به کمک دولت آمده ایم - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر،‌ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز در جشن سی و دومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم باغبان خوبی برای این مجموعه مردمی باشیم. حمید میرزاده بعد از عقبگردی که در دانشگاه آزاد به وجود آمد، توانست آن را به مسیر اصلی خود بازگرداند.

دانشگاه آزاد ملک طلق خدا است

وی ادامه داد: در دانشگاه آزاد دقت شده است که تمام نیازها با توجه به امکانات برآورده شود و این دانشگاه برای رضای خداوند و با هدف خدمت به مردم تاسیس شده و هیچ هدفی جز این دنبال نمی کند. این دانشگاه با همکاری سران سه قوه، حضرت امام خمینی(ره) و عبدالله جاسبی راه اندازی شده است. دانشگاه آزاد ملک طلق خداوند است و به هیچ شخص و فردی هم تعلق ندارد. افرادی هم که برای این دانشگاه زحمت می کشند اگر بخواهند می توانند مزد زحمتشان را دریافت کنند هر چند افرادی هم بوده اند که بدون دریافت دستمزدی برای این دانشگاه کار کرده اند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه این دانشگاه هیچ گاه از منابع دولتی استفاده نکرده است، ادامه داد: اگر زمینی بوده که مردم داده اند، هیچ واگرنه اگر زمینی از منابع طبیعی یا دو��تی در اختیار دانشگاه قرار گرفته است پول آن را به قیمت روز پرداخت کرده ایم. هر چند این دانشگاه توسط بخش خصوصی که آن سالها با آن مخالفت می کردند راه اندازی شد اما باز به کسی تعلق ندارد.

دانشگاه آزاد به کمک دولت آمده است

هاشمی گفت:‌ هیچ کس در دانشگاه آزاد سهمی ندارد و در تلاشیم این دانشگاه را در سطح جهان هم بین المللی کنیم. دانشگاه آزاد نه تنها هیچ کمکی از دولت نمی گیرد بلکه به کمک دولت هم آمده است و مانع خروج اکثر دانشجویان از کشور شده است. یک روز آقای جاسبی حساب کرد که اگر قرار بود دانشجویان از کشور خارج شوند 100 میلیارد دلار خروج ارز از کشور برای دولت به جا می گذاشت.

شباهت دانشگاه آزاد با جنگ

وی با بیان اینکه وقتی کاری به دست مردم سپرده شود، آن کار دوام و برکت پیدا می کند، تاکید کرد: دانشگاه آزاد هم مثل جنگ به دست مردم سپرده شد و دریای جوشان مردم هم اکنون این دانشگاه را اداره می کند.

از ابتدای دولت گذشته برای دانشگاه آزاد مشکلاتی ایجاد کردند

رئیس هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از ابتدای دولت گذشته برای دانشگاه مشکلاتی ایجاد کردند، ادامه داد: از آن سالها بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد آغاز شد و هنوز هم در مجلس ادامه دارد. هر چه از ما سوال می پرسند با ارائه مستندات و مدارک به آنان اثبات می کنیم. این دانشگاه نسبت به سایر دستگاهها دارای کمترین تخلف و فساد است و هرچند نمی توان گفت این دانشگاه هم کاملاً مبرا بوده است.

فساد در دانشگاه آزاد کم بوده است

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: فساد در این دانشگاه بسیار بسیار کمتر است و اگر هم موردی بوده بلافاصله شناسایی و اصلاح شده است. به هر حال این دانشگاه را مردم اداره می کنند و مردم خودشان گزارش می دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت دانشگاه آزاد از محصولات علمی و پژوهشی دانشجویان این دانشگاه و تجاری سازی در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت:‌ دانشجویان ما در دانشگاه آزاد و در دور افتاده ترین مناطق این دانشگاه اختراعات و ابداعاتی دارند که لازم است از اینها حمایت شود. به همین منظور دانشگاه آزاد برای این هدف بودجه مناسبی در نظر گرفته و با بانکها قراردادهای محکمی بسته است. این محصولات را در صورت تایید می توان تجاری سازی کرد. اصلاً معنی دانش بنیان هم همین است، یعنی تحقیقی را تبدیل به شرکتهای علمی و صنعتی کنیم و سپس تجاری سازی در آن صورت گیرد.

لازم است پردیسهایی برای تجاری سازی پژوهش ها ایجاد شود

هاشمی گفت: به همین منظور لازم است پردیسهایی برای تبدیل این ایده ها به تجاری سازی در نظر گرفته شود. نکته دیگر که باید به آن توجه شود بحث کیفی سازی دانشگاه آزاد است. همه ما می دانیم که از نظر کمی به جای خوبی رسیده ایم هرچند که برخی مسائل در دوسال اخیر برنامه های دانشگاه را عقب انداخت. اگر دقت کنیم متوجه می شویم که دانشجویان دانشگاه آزاد به علت اینکه بیشتر از سایر دانشجویان دانشگاههای دولتی در میدان عمل و کار بوده اند زودتر وارد بازار کار شده اند.

این مقام مسئول، در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه مسئولان حوزه پزشکی کشور می توانند از دانشگاه آزاد کمک بگیرند، اظهار داشت: چند وقت پیش وزیر بهداشت اعلام کرد که تا پایان امسال باید 1000 پزشک به مناطق محروم کشور بروند. این درحالیست که مسولان پزشکی کشور اعتراف می کنند که در این حوزه دچار کمبودها و سختی هایی هستند در حالیکه دانشگاه آزاد در تمام مناطق کشور دانشجو و دانشکده دارد و مسئولان می توانند از دانشگاه آزاد در این زمینه کمک بگیرند.

وی به برخی مشکلات دیگر در حوزه رشته ها در دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: هنوز هم مثل گذشته برای راه اندازی رشته ها در دانشگاه آزاد با مشکل مواجه هستیم، مجلس در سالهای گذشته طرحی داشت که بر اساس آن می توانیم از گروهی مجوز رشته دریافت کنیم اما می خواهیم این مجوزها با تعامل و توافق صورت گیرد.

هاشمی ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه در آینده ای نزدیک به بهترین سطح مورد نظر دست یابد و در عرصه بین المللی هم موفقیتهایی کسب کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه