بیشتر افراد تصور می‌کنند خوردن شکلات مضرات فراوانی دارد. این طرز فکر مخصوص خانم‌هاست. آنها فکر می‌کنند هرگز نباید شکلات بخوردند زیرا برای وزن و پوستشان ضرر دارد. درست یا غلط بودن این عقیده موضوع بحث ما نیست.

خوردن شکلات مفید است یا مضر؟

 خوردن شکلات مفید است یا مضر؟

● مزایا
خوردن شکلات، به ویژه شکلات تلخ مزایای فراوانی دارد. شکلات تلخ، سرشار از انواع مختلف آنتی اکسیدان هاست که برای بدن مفید هستند. به طور مثال می توان به منیزیوم، اسید فولیک و مس اشاره کرد. خوردن شکلات سیاه به طور صحیح بسیار بهتر از خوردن انواع سفید و شیری است. خوردن شکلات های تلخ با درصد بالا برای همه افراد مناسب است و مشکلی در آنها ایجاد نمی کند.
شکلات به دلیل داشتن ماده ای به نام pheynlethylamine ، کارکرد طبیعی بدن را افزایش می دهد. مغز انسان مقادیر مختلفی از سروتونین در خود دارد که خوردن شکلات باعث تحریک آنها و به وجود آمدن حس خوشحالی و سرحال بودن می شود. به همین دلیل به خانم ها توصیه می شود با رعایت اصول اعتدال، شکلات بخورند. آنها می توانند با خوردن متعادل شکلات به شادتر بودن خود و کارکرد سالم تر بدنشان کمک کنند.
بسیاری از زنان در دوران قاعدگی به خوردن شکلات روی می آورند. آنها تصور می کنند این ماده به کم شدن درد و کنترل احساساتِ منفیشان کمک می کند. به همین دلیل به شکلات درمانی اقدام می کنند که درست هم هست. به دلیل وجود سروتونین مذکور در مغز، خوردن شکلات حس بهتری به آنها می دهد و می توانند آرام تر و شادتر به فعالیت های روزانه خود برسند.

● معایب
در کنار همه خواص گفته شده در بالا، شکلات مضراتی نیز دارد. تعدادی از انسان ها – به ویژه خانم ها – بعد از خوردن شکلات دچار سردردهای بدی می شوند. این موضوع به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی موجود در این ماده خوشمزه است که در بدن برخی افراد اختلال ایجاد می کند. برخی نیز با خوردن آن، در منطقه معده یا قلب احساس درد یا سوزش می کنند.
بیشتر خانم ها به دلیل وجود شکر و چربی در شکلات آن را دوست ندارند. خوردن شکلات برای افرادی که رژیم غذایی دارند همچون یک کابوس وحشتناک است.
اگر چه خوردن شکلات انرژی فراوانی به بدن می دهد اما خیلی زود هم این انرژی تحلیل می رود که برای سلامت بدن چندان مناسب نیست.
شکلات، کافئین نیز دارد. کافئین اثرات سوء فراوانی دارد. از جمله آنها می توان به ضعیف شدن بدن – به ویژه خانم ها اشاره کرد. خوردن بیش از حد شکلات باعث افزایش کلسترول خون نیز هست و برای قلب ضرر دارد.
با دانستن مزایا و معایب این خوراکی خوشمزه، تصمیم گیری نهایی با شماست که آیا آن را در سبد غذایی روزانه تان بگنجانید یا خیر!

یکی از خوراکی هایی که بسیار خوشمزه است و کمتر کسی است که می تواند از خیر خوردن آن بگذرد ، شکلات نام دارد. انواع بسیار گوناگونی از این ماده وجود دارد با طعم ها و شکل های مختلف. اما آیا این شکلات ها برای بدن سود دارد یا ضرر؟

 

شکلات سیاه، شکلات شیری، شکلات فندقی و غیره. هر چه باشد بچه ها عاشقش هستند. البته عشق به شکلات بزرگ و کوچک نمی شناسد. شکلات همه را وسوسه می کند. اما در مورد شکلات سیاه حرف و حدیث زیاد است. شاید شما هم بارها این جمله ها را برای فرزندانتان تکرار کرده اید: اگر شکلات بخوری جوش می زنی، دندان هایت می پوسد، آلرژی می گیری و غیره. برخی معتقدند که ��کلات سیاه کلسترول خون را نیز بالا می برد. اما آیا این باورها درست هستند یا غلط؟ مشکلات چه خواص یا فوایدی برای کودکان دارد؟ اصلاً چه نوع شکلاتی برای بچه ها مناسب است!؟ با ما همراه باشید تا شما را با جایگاه شکلات در برنامه غذایی کودکان آشنا کنیم.

شکلات نخور جوش می زنی

حتماً شما خودتان بارها و بارها این حرف را شنیده اید یا شاید خودتان هم یکی از افرادی هستید که این نهیب را به دیگران می زنید. اما آیا واقعاً شکلات باعث جوش های پوستی می شود؟ واقعیت این است که تاکنون هیچ پژوهش علمی ارتباطی بین جوش و مصرف شکلات سیاه را به اثبات نرسانده است. انجمن پزشکی آمریکا تاکید می کند که جوش و آکنه دوران نوجوانی به خاطر عوامل هورمونی ایجاد می شود نه به دلیل مصرف شکلات.اگر تصور می کنید که شکلات سیاه، آلرژی زاست باید بگوییم که این ماده غذایی در بین طبقه بندی مواد غذایی آلرژی زا در رتبه های آخر قرار دارد یعنی بعد از ماهی، تخم مرغ، شیر گاو، توت فرنگی و غیره. یافته های علمی نشان می دهند که کمتر از ۲ درصد افراد آلرژیک به شکلات حساسیت دارند.

شکلات نخور دندان هایت می پوسد

خیالتان راحت مصرف شکلات دندان ها را خراب نمی کند حتی می توان گفت ترکیبات شکلات با پوسیدگی دندان ها نیز مقابله می کند. در واقع ثابت شده است که پودر کاکائو حاوی ترکیباتی به نام های «تانین»، «فلور» و «فسفات» است که به آن قدرت مقابله با پوسیدگی را می دهند. تانین جلوی رشد باکتری ها را می گیرد و فسفات با اسیدهای تشکیل شده از سوخت و ساز قندها مقابله می کند. با این حال توجه داشته باشید که شکلات نیز حاوی قند است که عامل اصلی پوسیدگی دندان ها محسوب می شود. توصیه می کنیم بعد از این که به کودکتان شکلات دادید از او بخواهید تا دندان هایش را مسواک بزند.

انواع مختلف شکلات

انواع و اقسام مختلف شکلات در بازار وجود دارد و میزان کاکائوی آن ها نیز متفاوت است. در نهایت شکلات ترکیبی است از شکر و کاکائو که در برخی از انواع آن کره کاکائو، شیر، عسل، ترکیبات معطر، چربی ها، میوه های خشک و غیره نیز وجود دارد.در بین انبوه شکلات هایی که وجود دارد؛ مانند شکلات شیری (با حداقل ۳۰ درصد کاکائو) شکلات سیاه و شکلات تلخ (با ۷۰ درصد کاکائو)، شکلات تلخ بهتر است. توجه داشته باشید که شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی شود به خاطر اینکه کاکائو ندارد و فقط از کره کاکائو تهیه شده است.

افسردگی را از بین می برد

کاملا درست است. شکلات افسردگی و کسالت را از بین می برد زیرا حاوی «آندورفین» است. این ترکیبات با درد مقابله کرده و احساس نشاط ایجاد می کند. همچنین باید بدانید که شکلات باعث تولید «سروتونین» نیز می شود که باعث آرامش و خوش اخلاقی می شود.

شکلات نخور سنگین می شوی

برخی ها تصور می کنند که شکلات دیر هضم است و باعث احساس سنگینی می شود. اما این باور اشتباه است. کاملاً برعکس، شکلات جزو خوردنی هایی است که به هضم غذا کمک می کند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که ۲۰۰ گرم شکلات در معده دوام چندانی ندارد و زود هضم می شود به خصوص اگر شکلات شیری باشد.

فایده شکلات تلخ برای قلب

شکلات های تلخ‌، شیری و سفیدکاکائو ماده‌ای تلخ مزه است که از دانه‌های درخت گرمسیری کاکائو به دست می‌آید.

دانه‌های کاکائو از نظر طعم، تلخی و عطر با هم متفاوت‌اند و گران‌‌ترین نوع کاکائو از دانه‌های درخت کرئیولو به دست می‌آید که تلخی آن نسبت به سایر کاکائوها خیلی کمتر است و تنها ۱۰ درصد شکلات‌های دنیا با استفاده از این نوع کاکائو تهیه می‌شود…

 خوردن شکلات مفید است یا مضر؟

 

فایده شکلات تلخ برای قلب

جالب است بدانید که در نوع مرغوب شکلات‌ها، تنها ۱۰ درصد کاکائو به کار می‌رود.

به‌طور کلی شکلات ها را به سه دسته، تلخ، شیری و سفید تقسیم می‌کنند:

- شکلات‌های تلخ بدون شیر هستند.

- شکلات‌های شیری حاوی سیر، شکر و وانیل‌اند.

- در شکلات سفید تنها از چربی دانه کاکائو استفاده می‌شود.

برای طعم دادن به شکلات نیز از اسانس های پرتقال، توت‌فرنگی، نعناع، نارگیل، یا انواع مغزها استفاده می‌شود.

فواید شکلات
تحقیقات جدید نشان داده است شکلات برای سلامت قلب مفید است و مانع از لخته شدن خون می‌شود. کلسترول خون را تنظیم کرده و به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی از التهاب و نابودی سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

از طرف دیگر مصرف روزانه ۳۰ گرم شکلات تلخ فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد وسبب افزایش حافظه نیز می‌شود.

این ماده خوراکی لذیذ می‌تواند روند سخت شدن عروق در افراد سیگاری را نیز کند نماید.

جالب است بدانید تئوبرومین موجود در شکلات در داروهای ضدسرفه استفاده می‌شود و خوردن شکلات تلخ می‌تواند دفعات سرفه و تاثیر سوء‌ آن بر سیستم قلبی عروقی و اعصاب مرکزی را کاهش ‌دهد.

شیر کاکائو نیز سبب سرحالی و تقویت عضلات می‌شود و برای ورزشکاران بسیار مفید است.

و اما بشنوید از مضرات فراموش نکنید قند و چربی موجود در شکلات می‌تواند سبب چاقی و افزایش کلسترول خون شود، پس در صورت مصرف آن باید چربی و قند سایرغذاها را کاهش دهید.

چربی زیاد می‌تواند برای افرادی که اضافه وزن دارند، بیماران کلیوی و افراد مبتلا به فشارخون بالا خطرناک باشد.

همچنین شکلات کافئین ‌دارد و محرک اعصاب است به همین خاطر توصیه می‌شود در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

گردآورنده : تهران۹۸

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه