رانندگی با ماشین شخصی یه راه مناسب برای رفتن به مقصدهای مختلفه و معمولا به حمل و نقل عمومی ترجیح داده میشه. اما رانندگی میتونه برای سلامتی از طریق بسیاری از روش ها مضر باشه. این مطلب رو بخونین تا از خطرات رانندگی برای سلامتی و راههای جلوگیری ازشون مطلع بشین.

رانندگی با ماشین شخصی یه راه مناسب برای رفتن به مقصدهای مختلفه و معمولا به حمل و نقل عمومی ترجیح داده میشه. اما رانندگی میتونه برای سلامتی از طریق بسیاری از روش ها مضر باشه. این مطلب رو بخونین تا از خطرات رانندگی برای سلامتی و راههای جلوگیری ازشون مطلع بشین.

خطرات رانندگی برای سلامتی

سموم
ماشین ها دودی ایجاد میکنن که حاوی سمومی مثل مونواکسیدکربن و سربه. استنشاق این دود، سموم رو به درون بدن وارد میکنه و شما رو در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف و مشکلاتی برای سلامتیتون قرار میده.
چطوری از سموم دوری کنین: سعی کنین پنجره های ماشینتون رو تا جایی که میشه بالا نگه دارین تا از ورود آلاینده ها به داخل خودرو جلوگیری کنین. با استراحت کافی، نوشیدن مقدار زیادی آب و داشتن یه رژیم غذایی سالم و متعادل، با آثار این سموم مقابله کنین.

استرس
رانندگی میتونه استرس زا باشه، بخصوص اگه دیرتون شده باشه یا در ترافیک سنگینی باشین. این استرس میتونه با افزایش فشار خون و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی در دراز مدت به سلامتیتون صدمه بزنه. مطالعات نشون دادن که مردان وقتی به خاطر دیر شدن یا ترافیک سنگین استرس دارن به شدت واکنش نشون میدن، با سرعت و خطر بیشتری رانندگی میکنن تا زودتر برسن، در حالی که زنان بیشتر منفعل هستن.
چطوری از استرس دوری کنین: سعی کنین در ساعاتی که ترافیک نیست رانندگی کنین. خیلی وقتا اگه یه ساعت عادی شروع به رانندگی کنین، همون ساعتی به مقصد میرسین که اگه در ساعت پیک ترافیک حرکت میکردین، چون زمان سفرتون به شدت کاهش پیدا میکنه.

عصبانیت
خیلی وقتا هست که مسافرت میرین و به جاده ای برمیخورین که به طور وحشتناکی ترافیکه و مسدود شده، این امر یه وضعیت بد جاده ای و عصبانیت مردم رو به همراه داره. این خشم و عصبانیت هم به سلامتی خودتون و هم به سلامتی دیگران آسیب میزنه و در بخش های دیگه زندگیتون هم وارد میشه.
چطوری خشمگین نشین: اگه مستعد خشمگین شدن در جاده هستین، سعی کنین خودتون رو با گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش حین رانندگی آروم نگه دارین. مطمئن شین که خوب استراحت کرده و با معده خالی مسافرت نمیکنین. اجازه ندین که حالتون تغییر کنه و تلاش کنین تا درگیر نشین.

حواس پرتی
رانندگی میتونه خسته کننده باشه، و همه دوست دارن به دنبال یه همنشین هستن تا سرگرم بشن. در حالی که حرف زدن با یه همنشین خطر کمی در پرت کردن حواستون داره اما حرف زدن یا اس ام اس دادن با موبایل به اندازه رانندگی هنگام مستی بسیار خطرناکه. حتی دستگاه هایی که میتونن بدون نیاز به دستتون تماس برقرار کنن هم خطرناکن، چون حواستون بیشتر به تلفنتون جلب میشه تا جاده و خیابون.
چطوری حواسمون پرت نشه: اگه یه همراه کنارتونه، باهاش صحبت کنین اما مطمئن شین که تمرکزتون روی جاده و خیابونه. اگه تنهایین، مسیج ندین یا تلفن نزنین، چون این کار توجهتون رو به طور کامل منحرف میکنه.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه