خدمت به عزاداران در پیاده روی اربعین امام حسین(ع) مردمی باشد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، حجت الاسلام سید محمد سعیدی امروز چهارشنبه در دیدار با مدیر حج و زیارت قم که در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام باقر(ع) گفت: در اربعین حسینی(ع)، موکب‌هایی از سوی مردم در مسیر پیاده روی عزاداران برپا می‌شود که پذیرای مردم می‌باشند.

وی پیاده روی به اماکن مقدسه را در سیره معصومین(ع) عنوان کرد و گفت: در اربعین حسینی(ع)، مردم به سمت حرم سید الشهدا(ع) با پای پیاده می‌روند و در این عرصه خدماتی به آنها ارائه می‌شود که موجب دلگرمی افراد غریب در عراق می‌شود.

امام جمعه قم با بیان اینکه پذیرایی از زائران حسینی(ع) در عراق نباید به اربعین ختم شود، تصریح کرد: بسیاری از عزاداران حسینی(ع) در اربعین، در عراق و کربلا غریب هستند، از این رو شایسته است در این ایام نیز پذیرای آنها بود.

وی ورود نهادهای مختلف در عرصه خدمت رسانی به زائران حسینی(ع) در اربعین را موجب بالا‌تر رفتن انتظارات از خدمات ارائه شده دانست و گفت: هرچه دستگاه‌ها در این عرصه ورود یابند، در عین اینکه کار ارزشمندی است ولی ممکن است مردم نسبت به این خدمات، با نگاه مطالبه گرانه‌ای بنگرند.

حجت الاسلام سعیدی با تأکید بر اینکه باید جنبه مردمی بودن خدمات ارائه شده در موکب‌ها، حفظ شود، تصریح کرد: درباره زیارت قبور ائمه اطهار (ع)، آداب چون غسل و...، وجود دارد ولی درباره زیارت امام حسین (ع)، شرایط متفاوت است و بهتر است زائران با‌‌ همان خستگی راه، مزار مطهر این امام همام را زیارت کنند.

راه اندازی موکب‌هایی از شهر قم در مسیر پیاده روی اربعین

مدیر حج و زیارت استان قم نیز در این دیدار از برپایی موکب‌هایی از استان قم با عنوان «فاطمه المعصومه (س) قم المقدسه» در مسیر پیاده روی اربعین حسینی از نجف تا کربلا خبر داد.

اکبر رضایی به برپایی با شکوه آیین پیاده روی عزاداران حسینی در اربعین اشاره کرد و گفت: در این میان، ایرانیان نیز سهم بسزایی دارند و جمع کثیری از عزاداران را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به تشکیل صف‌های طولانی زائران در مرز عراق در پرداخت عوارض خروج از کشور و...، گفت: با توجه به مذاکرات ستاد دائمی اربعین حسینی، تصمیم گرفته شد که عوارض خروج از کشور و و پرداخت حق بیمه زائران برداشته شود و ارائه خدمات پزشکی و بیمه‌ای برای زائران رایگان باشد.

مدیر حج و زیارت قم ادامه داد: با همکاری راهیان نور، در سه منطقه مرزی شلمچه، چزابه و مهران استراحت گاه‌هایی راه اندازی شد که زائران در صورت تمایل، پیش از ورود به عراق، در آنها مستقر و استراحت کنند.

وی با اشاره به راه اندازی موکب‌هایی از برخی از استان‌های کشور در مراسم پیاده روی اربعین در مسیر نجف تا کربلا گفت: در سال‌های گذشته، موکب‌هایی به صورت فردی از سوی ایرانیان در بین راه برپا می‌شد که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، استان قم نیز موکب‌هایی در اربعین حسینی برپا می‌کند و عهده دار کارهای فرهنگی و خدماتی برای عزاداران است.

رضایی خاطرنشان ساخت: این موکب‌ها به عنوان «فاطمه المعصومه (سلام الله علی‌ها) قم المقدسه» پذیرای عزاداران حسینی است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه