جهان کتاب شهریور با بخش جدید - کتاب های پرفروش - روی پیشخوان آمد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزار ش خبرنگار مهر، سیصد و شانزدهمین شماره مجله جهان کتاب ویژه شهریورماه به تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.

اولین مقاله این شماره با عنوان «سَروَرِ عزیز...» نوشته پرویز دوائی، و مطلب دیگری از مجموعه مقالات «نامه های پراگ» است. نویسنده در این مقاله، با یادآوری خاطرات گذشته خود از تهرانِ اواخر دهه ۱۳۲۰ و اوایل دهه ۱۳۳۰، بر عوالم سیاست و تکاپوهای حزبی که جلوه‌ای نیز در خیابان‌ها داشت، درنگ کرده است. در این نوشته، از تجربه نوجوانی دبیرستانی سخن به میان آمده است که تمایلی به گروه‌های همسو با بیگانگان یا دربار ندارد و به همین خاطر به حزبی ایران‌گرا پیوسته که از احزاب نهضت ملّی و هواخواه دکتر مصدق است. اما او غیر از حزب و مصدق، به سینما، کتاب، به آواز و آهنگ‌های قشنگ و به نگاه بعضی چشم‌ها... هم علاقه داشت و مرد میدان زد و خورد در خیابان‌هایی نبود که سرانجام به تصرفِ حامیان سلطنت از همه نوع درآمد. خاطرات پرویز دوائی جوان در این شماره جهان کتاب، با حکایت دیداری با رهبرِ محبوبِ آن حزب، یک سال پس از برچیده شدن همه بساط‌ها، در اتوبوسی در ابتدای خیابان هدایت خاتمه پیدا می کند.

مقاله‌ بعدی از احمد اخوت است و با نام «دوستی های ادبی» به چاپ رسیده است. این مطلب درباره دوستی از راه ادبیات و شرح انواع مختلف آن، با بر شمردن نمونه‌های بسیار از ایران و جهان است. رفاقتی که با ادبیات عجین است ولی واقعی و پایدار است؛ بی آن‌که حتماً دوستانِ ادبی یکدیگر را از نزدیک دیده باشند، یا شناختی از هم ـ به‌جز از راه نوشته‌های چاپ شده‌ ـ داشته باشند.

«هوشنگ گلشیری: شاعر و تحلیلگر شعر» مقاله‌ای از کامیار عابدی است که برای پانزدهمین سال درگذشت گلشیری نوشته شده است. در این نوشته، عابدی به وجهی دیگر از شخصیّت ادبی گلشیری به عنوان شاعر و منتقد شعر پرداخته است. اگرچه عمر شاعری گلشیری کوتاه بود، اما علاقه‌اش به شعر امروز و نقد و بررسی آثار شاعران را تا پایان عمر پیش برد.

مقاله بعدی در معرفی لارنس لاکهارت، ایران‌شناس انگلیسی است که با ترجمه پیام شمس‌الدین به چ��پ رسیده است. «بایست‌ها و نبایست‌ها درباره دانشنامه زبان و ادب فارسی» هم نقدی از مهران افشاری است که، همزمان با انتشار جلد پنجم این دانشنامه در مجله جهان کتاب به چاپ رسیده است. «ملاحظاتی درباره مباحث ادبیاتِ حماسی و اساطیری در تاریخ جامع ایران» نقد مفصلی از سجّاد آیدنلو بر مجموعه تاریخ جامع ایران (بنیاد دایره‌المعارف بزرگ اسلامی) است.

در ادامه مطالب این نشریه، محبوبه شمشیرگرها کتاب «مرواریدهای پارسی: سروده‌های فلسفی ناصرخسرو (ویراستار: آلیس هانسبرگر)» را به تفصیل معرفی کرده است. «گنج حُسنِ بی‌پایانِ دوست» مقاله‌ای از سهیلا صارمی درباره کتاب «کریم امامی: فرهنگ، ادب و هنر نوگرای ایران (ویراسته حورا یاوری و گردآورده گلی امامی)» است که سال گذشته به زبان انگلیسی در امریکا منتشر شد. «حدیثِ سازِ لطفی» هم عنوان نقد مهدی فیروزیان است، که بر کتاب «پهلوان تار: مقاله‌هایی درباره محمدرضا لطفی، نوشته ارشد تهماسبی» نوشته شده است.

از میان کتاب‌های تاریخ معاصر ایران، کاوه بیات در مقاله بعدی، به بررسی خاطرات ارسلان خلعتبری از شهریور ۱۳۲۰ تا مرداد ۱۳۳۲ پرداخته است. مجید رُهبانی نیز در مطلب بعدی کتاب «درس ۲۸ مرداد...» نوشته خلیل ملکی را معرفی و نقد کرده است؛ کتابی در نقد مواضع حزب توده، بررسی سیاست‌های گذشته و مشی آینده نهضت ملّی، که بیش از ۶۰ سال از تألیف آن می گذرد و اکنون برای نخستین بار منتشر شده است.

«کتاب‌های پرفروش» بخش تازه ای است که در این شماره جهان کتاب درج شده است و در آن، زویا پیرزاد و شمارگان آثارش از نخستین سال انتشار تا امروز به قلم فرخ امیرفریار مورد بررسی قرار گرفته است.

صفحات «هزار و یک داستان» این شماره جهان کتاب، به نقد و بررسی ۱۳ رمان و مجموعه داستان فارسی جدید اختصاص دارد که با قلم زری نعیمی بررسی شده اند. اسامی کتاب های نقد شده در این بخش به ترتیب عبارت است از: «این خانه پلاک ندارد» نوشته فرزانه کرم‌پور و لادن نیکنام، «پرندگی» اثر نسرین اسدی جعفری، «پُل‌ها» اثر احمد ابوالفتحی، «تاریک‌خانه» اثر ماشاالله احمدی؛ «تاول» اثر مهدی افروزمنش، «چمدان دلتنگی» اثر کتایون سلطانی، «کول‌کش‌ها» اثر پگاه زارعی و «نعش‌کش» اثر محمدرضا گودرزی.

«حدود» از الیاس علوی، «دست‌هایت را در کلمه‌هایم فرو کن» از سیدمحمد مرکبیان؛ «مرگی به اندازه» از حامد حبیبی و «من سکوت انسانم» از کیوان مهرگان، عنوان چند دفتر شعری هستند که در بخش «وقت شعر» این شماره به قلم سایه اقتصادی نیا بررسی و نقد شده اند.

در بخش معرفی کوتاه، ۱۱ کتاب به اجمال معرفی و بررسی شده‌اند، که عبارت اند از: «نگاهی نو به تاریخ مازندران باستان» اثر درویش علی کولاییان، «تاریخ املاک اختصاصی رضاشاه در گرگان» اثر عباس سپهر گرگانی، «هم شاعر هم شعر» اثر سایه اقتصادی نیا، «در غریو باد و باران» اثر ولی الله درودیان، «جنسیت در رمان فارسی» اثر زهره قُلزم، «کتاب اژدهایان» اثر ر.ل. گرین با ترجمه شاهده سعیدی، «بردی از یادم: مروری بر زندگی لُرتا هایراپتیان»، «زاون قوکاسیان؛ نگاه واقعی: نظریه فیلم پس از لاکان» اثر تاد مک‌گوان با ترجمه بهمن خالدی، «خودتان را ارتقاء دهید» اثر دَن شابل با ترجمه علی قادری و ندا جلیلی نیا.

آخرین مقاله این شماره جهان کتاب هم مقاله‌ای درباره رابرت کانکوئست، مورخ کمونیسم روسی و شوروی است، که به‌ تازگی درگذشته است. پس از این مقاله نیز بخش «تازه‌های بازار کتاب» چاپ شده است.

این شماره جهان کتاب با ۸۰ صفحه و قیمت ۱۲۰ هزار ریال منتشر شده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه