جنب و جوش آماده کردن نمایشگاه و پایان کار یک کتابفروشی

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: با شروع اولین هفته کاری بعد از تعطیلات نوروز، انتظار می رود اخبار حوزه کتاب در این هفته، چندان حجیم و زیاد نباشد. اما نکته مهم درباره اخبار این هفته، نزدیک بودن برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و تحت الشعاع قرار گرفتن اخبار کتاب، با خبرهای مربوط به آماده سازی بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

به هر حال مرور اخبار مربوط به کتاب در این هفته را با خبرهای مربوط به نمایشگاه کتاب آغاز می کنیم.

حضور وزرای فرهنگ قطر و بنگلادش در نمایشگاه

قائم مقام و معاون اجرایی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از حضور وزیر فرهنگ کشور قطر و بنگلادش در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

امیر مسعود شهرام‌نیا بر همین اساس گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده وزیر فرهنگ کشور قطر و بنگلادش در اردیبهشت ماه در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا خواهند کرد.

رئیس نمایشگاه کتاب بلونیا هم می آید

روز شنبه ۱۵ فروردین خبر دعوت از روبرتا کیننی رئیس نمایشگاه کتاب بلونیا برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران منتشر شد و شهرام نیا در خبری که روز یکشنبه ۱۶ فروردین به نقل از او منتشر شد، گفت: خانم روبرتا کیننی نیز قول مساعد داده است تا در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کند.

شهرام‌نیا همچنین از حضور برخی از نویسندگان سرشناس خارجی در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

آغاز ثبت‌نام خبرنگاران برای حضور در نمایشگاه

ثبت نام از خبرنگاران حوزه کتاب نیز این هفته و از روز دوشنبه ۱۷ فروردین آغاز شد.

سیدمهدی جعفری مدیر کمیته روابط عمومی بیست وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به آغاز فعالیت‌های این کمیته و اعلام خبر مذکور، گفت: فعالیت‌های کمیته روابط عمومی بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران با ثبت‌نام از خبرنگاران، عکاسان و نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی وارد فاز اجرایی می‌شود.

پایان کار یک کتابفروشی باسابقه در راسته انقلاب

این هم از جمله اخبار مربوط به بازار نشر بود که البته در گروه اخبار ناراحت کننده قرار می گیرد. مدیر انتشارات و کتابفروشی «طهوری» از فروشگاه‌های باسابقه و تاریخی خیابان انقلاب، از تصمیمش برای فروش کتابفروشی قدیمی و بزرگ خود در خیابان انقلاب اسلامی به منظور پرداخت بدهی‌های انتشاراتش خبر داد.

سید احمدرضا طهوری مدیر انتشارات و فروشگاه کتاب طهوری در خیابان انقلاب اسلامی که سابقه بیش از ۵ دهه حضور و فعالیت در این زمینه را دارد، در گفتگویی که این هفته با خبرنگار مهر داشت، گفت: اگر بخواهم ساده بگویم چرا می‌خواهم اینجا را بفروشم، جوابش یک کلمه است؛ ناچاری! وضعیت فعلی نشر و فروش کتاب به من اجازه نمی‌دهد که بتوانم از پس مخارج این فروشگاه بر بیاییم. اینجا در سال ۸۸ و ۸۹ و حتی ۹۰ حداقل ۵ کارمند داشت اما حالا دو کارمند بیشتر ندارد که مخارج همان هم از آن در نمی‌آید.

انجمن‌های صنفی عهده‌دار مسئولیت سرای اهل قلم کودک شدند

خبر دیگر از نمایشگاه این که مسئولیت سراهای اهل قلم به اتحادیه ناشران و کتابفروشان و مسئولیت «سرای اهل قلم کودک و نوجوان» به انجمن‌های صنفی مرتبط با این گروه سنی واگذار شد.

سیدعلی کاشفی خوانساری، در گفتگویی که در این باره با خبرنگار مهر داشت، گفت: ستاد برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران با هدف مشارکت هرچه بیشتر تشکل‌های صنفی، مسئولیت سراهای اهل قلم را به اتحادیه ناشران و کتابفروشان سپرده و سرای اهل قلم کودک و نوجوان به انجمن‌های صنفی مرتبط با این گروه سنی واگذار شده است.

به گفته این نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، یحیی دهقانی، مدیر انتشارات مبتکران، به نمایندگی از اتحادیه ناشران و کتابفروشان، ریاست سرای اهل قلم را برعهده گرفته و مدیریت سرای اهل قلم کودک را به انجمن فرهنگی ناشران کودک، انجمن ناشران بین‌الملل، ناشران کتب آموزشی و کتاب‌های دانشگاهی سپرده است.

نمایشگاه کتاب امسال، از ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت برپا می شود.

تاسیس انجمن صنفی مترجمان تهران

یکی دیگر از اخبار این هفته، مربوط به تاسیس انجمن صنفی مترجمان تهران بود. این انجمن در آخرین روزهای سال ۹۳ تاسیس شد ولی خبر مربوط به آن، روز یکشنبه ۱۶ فروردین در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفت.

محمدرضا اربابی مدیرعامل موسسه سپهر ترجمان اندیشه این خبر را به مهر داده و گفت: در جریان مجمع عمومی این انجمن که با دستور جلسه تصویب اساسنامه و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان در روزهای پایانی سال ۹۳ تشکیل شد، دکتر کوروش عاکف، دکتر سید سعید فیروزآبادی، دکتر عباسقلی عسگریان، دکتر نجمه شبیری و من، به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و دکتر عبدالله برادران و خانم محبوبه غریبی به عنوان اعضای علی البدل هیأت مدیره و خانم شیرین محمدی به عنوان بازرس اصلی و آقای حمزه غفاری به عنوان بازرس علی البدل از طرف مجمع منصوب شدند.

اربابی نیز با انتخاب هیئت مدیره این انجمن، برای ۳ سال به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد.

عرضه چاپ دوازدهم مجموعه رهنمودهای رهبری به مدیران

این هفته همچنین کتاب «برای مدیران» که شامل مجموعه ای از رهنمودهای رهبر انقلاب خطاب به مدیران کشور است، توسط انتشارات سروش، برای دوازدهمین بار چاپ شد.

این کتاب، برگرفته از گفتارها و گزیده های کلام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) در مقوله های مختلف مدیریت است. در این اثر ویژگی های مدیران و آنچه آن ها برای ادای درست تکالیف مدیریتی خود در تحقق دولت اسلامی باید بدانند، با استخراج از کلام شیوای رهبری و مواضع روشن ایشان در این زمینه، آمده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه