جلال ذکایی پیش‌نویس طرح ساماندهی صنعت چاپ را تدوین می‌کند

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، به‌دنبال پی‌گیری‌های غلامرضا شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان، جلسه مقدماتی تدوین پیش‌نویس طرح ساماندهی نظام جامع صنعت چاپ کشور با حضور آقایان ماهرالنقش مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، بهروز فتحی مدیرکل دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایرج استاد علینقی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، احمدرضا اعتماد مظاهری مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران تهران، غلامرضا شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و جلال ذکایی مدیرکل اسبق دفتر امور چاپ و مشاور عالی این تعاونی برگزار شد.

در این جلسه که دوشنبه بیستم مهرماه در محل دفتر تعاونی لیتوگرافان برگزار شد، ابتدا بهروز فتحی مدیرکل دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشینه‌ای از نظام حقوقی صنعت چاپ در وزارت ارشاد ارائه کرد و گفت: بزرگترین معضل صنعت چاپ، فقدان ساختار حقوقی مناسب است که در صورت اصلاح این وضعیت می‌توان نسبت به شکوفایی صنعت چاپ کشور امیدوار بود.

در ادامه، سایر اعضا جلسه نقطه‌نظرات خود را پیرامون مشکلات پیش‌روی صنعت چاپ بیان کردند و سپس ماهرالنقش با تشکر از پی‌گیری‌های به‌عمل‌آمده توسط مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان، ابراز امیدواری کرد با طراحی پیش‌نویسی شامل آسیب‌شناسی و شناخت مسئله، بررسی ایرادات و معضلات پیش‌رو و همچنین ارائه پیشنهادهای عملی، بتوان طرح ساماندهی نظام جامع صنعت چاپ کشور را تدوین کرد.

در ادامه جلسه مقرر شد جلال ذکایی مدیرکل اسببق دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که چندی پیش هم به عنوان مشاور عالی شرکت تعاونی لیتوگرافان منصوب شد، با همکاری مشاوران و کارشناسان صنعت چاپ نسبت به طراحی پیش‌نویس مذکور اقدام کند.

جلال ذکایی پیش‌نویس طرح ساماندهی صنعت چاپ را تدوین می‌کند - تصویر 1

ذکایی در این باره به خبرنگار مهر گفت: این تصمیم به دنبال چند جلسه که به همت آقای شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان پس از بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و مسئولان دفتر امور چاپ وزارت ارشاد از چند کارخانه تولید کاغذ در چند استان‌ کشور از جمله اصفهان و به اتفاق اعضای این کمیسیون برگزار شد، اتخاذ شده است. کمیسیون فرهنگی مجلس هم با برگزاری جلساتی با همکاری این کمیسیون و تشکل‌های حوزه صنعت چاپ موافقت و مشاور این کمیسیون را برای همکاری در این راستا معرفی کرد.

وی جلسات مذکور را که با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی چاپ، کمیسیون فرهنگی مجلس و وزارت ارشاد برگزار شده، مثبت و سازنده توصیف کرد و یادآور شد: مقرر شده است که در تدوین این پیش نویس، ابتدا وضعیت فعلی ناوگان صنعت چاپ کشور احصا و در فاز بعدی این وضعیت با وضعیت صنعت چاپ در دیگر کشورها از جمله کشورهای منطقه مقایسه و در ادامه هم چشم‌انداز این صنعت برای عملیاتی شدن در دولت و مجلس و نیز صنف چاپ، تدوین شود.

به گفته مامور تدوین پیش‌نویس طرح ساماندهی نظام جامع صنعت چاپ کشور، دفتر امور چاپ وزارت ارشاد و نیز بخش صنایع سلولوزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این مسیر با کمیسیون فرهنگی مجلس و تشکل‌های صنفی حوزه چاپ همکاری خواهد کرد و علاوه بر آن در هماهنگی‌هایی با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مقرر شده است که کارشناسان کارگروه فرهنگ و هنر این مرکز در تدوین این پیش نویس به گونه‌ای که موانع قانونی برای تصویب آن در مجلس ایجاد نشود، با کارشناسان تدوین پیش نویس مربوطه همکاری کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه