برنامه حوزه‌های علمیه دانشجویی در 6 دانشگاه تهران - فعالیت 37 حوزه علوم اسلامی در دانشگاهها

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

برنامه حوزه‌های علمیه دانشجویی در 6 دانشگاه تهران - فعالیت 37 حوزه علوم اسلامی در دانشگاهها - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، در بهمن ماه 1377 با هدف تحقق عملی پیوند حوزه و دانشگاه و تربیت دانشجویانی متعهد و متخصص تأسیس شد.

با راه اندازی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تهران و باگذشت دو سال از شروع فعالیت ها ومشخص شدن توانمندیهای این حوزه و نیز تقاضای برخی از شهرستانهای کشور و استقبال روز افزون دانشجویان، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان بعد از تشکیل واحد تهران واحدهایی در مراکز چند استان نیز اقدام به راه اندازی حوزه های علوم اسلامی کردند.

پرورش بنیادی عناصر مستعد و علاقه‌مند به علوم اسلامی ‎از میان دانشجویان و فارغ‎التحصیلان دانشگاه‌ها، تلاش در جهت ارتقاء و استحکام فکر و اندیشه‌‎ دینی دانشجویان، زمینه‌سازی مناسب برای وحدت عملی حوزه و دانشگاه و آموزش دین بر اساس تعالیم مکتب اهل بیت علیهم السلام در حد کارشناسی برخی از رئوس فعالیت های این حوزه ها را به خود اختصاص می دهد.

دروس و حوزه های فعال

ترجمه و مفاهیم قرآ�� کریم، آشنایی با متون برگزیده حدیث، کلام اسلامی، اخلاق اسلامی، فقه و احکام، تاریخ اسلام، جریان شناسی، منطق، حدیث شناسی و آشنایی با ادیان برخی از دروسی است که دراین حوزه های علوم اسلامی دانشگاهیان ارایه می شود .

حجت الاسلام الوندی – مدیرحوزه علوم اسلامی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر 37 حوزه علوم اسلامی در مراکز آموزشی و دانشگاه های سراسر کشور تشکیل شده است.

آمار دین پژوهان دانشگاهی

وی ادامه داد: در حال حاضر 8 هزار دین پژوه در حوزه های علوم اسلامی دانشگاهیان مشغول تحصیل هستند و متقاضیان از طریق آزمون و مصاحبه پذیرش می شوند.

مدیرحوزه علوم اسلامی دانشگاه تهران با اشاره به استقبال دانشجویان از این حوزه های علوم اسلامی گفت: این حوزه ها از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می کند همچین اساتید دانشگاه ها نیز می توانند در این کلاس ها شرکت کنند و برخی مواقع طلبه ها نیز داوطلب شرکت دراین کلاس ها هستند چرا که بهترین اساتید حوزه علمیه قم و تهران برای ارایه دروس دراین حوزه ها انتخاب می شوند.

شرط پذیرش در حوزه های علمیه دانشجویی

وی ادامه داد: براساس مصوبه هیات امنا حوزه های علوم اسلامی موظفند 80 درصد از دانشجویان دانشگاه خود و 20 درصد از دانشجویان سایر دانشگاه ها را پذیرش کنند.

الوندی افزود: حوزه علوم اسلامی دانشگاه تهران پنج شنبه اول هفته مهر (سوم مهرماه ) فعالیت خود را آغاز می کند.

وی تاکید کرد : کلاس های حوزه های علوم اسلامی دانشگاهیان چهارشنبه و پنج شنبه برگزار می شود.

اطلاعیه شروع سال تحصیلی جدید در حوزههای علوم اسلامی دانشجویی

شماره دانشگاه شروع سال تحصیلی جدید در حوزه های علوم اسلامی دانشجویی
1 تهران پنج شنبه سوم مهر 93
2 صنعتی امیرکبیر پنج شنبه 10 مهرماه 93
3 الزهراء(س) چهارشنبه دوم مهرماه 93
4 علامه طباطبایی چهارشنبه دوم مهرماه 93
5 شهید بهشتی چهارشنبه دوم مهرماه 93
6 علم و صنعت پنجشنبه 10 مهر ماه 93

حوزه علوم اسلامی دانشگاه تهران: از پنج شنبه سوم مهرماه فعالیت خود را آغاز می کند .

حوزه علوم اسلامی مرکز دانشگاه شهید بهشتی: انتخاب واحد ترم جدید را در هفته پایانی شهریور انجام داده و از چهارشنبه 2 مهر ماه کلاس های خود را آغاز می کند.

حوزه علوم اسلامی مرکز دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد: مراکز حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در دانشگاه های تهران ورودی جدید نخواهند داشت لذا داوطلبانی که بر روی سایت حوزه و سامانه آموزشی ثبت نام کرده اند منتظر تماس کارشناسان حوزه جهت ورودی ترم بهمن ماه باشند. شروع کلاسها برای دوره های قبل از پنجشنبه 10 مهر ،آغاز خواهد شد .

حوزه دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) : ترم تحصیلی جدید (مهر ماه) را ثبت نام می کند. آخرین مهلت ثبت نام 31 شهریور 93 است و این مهلت تمدید نخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین سلگی مدیر حوزه علوم اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به مهر گفت: حوزه علوم اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی از سال گذشته فعالیت خود را با پذیرش 60 دین پژوه آغاز کرد و ترم تحصیلی جدید نیز از طریق آزمون و مصاحبه دانشجو می پذیرد. حوزه علوم اسلامی دانشگاه علامه فعالیت خود را از روز چهارشنبه دوم مهرماه آغاز می کند.

حوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: فعالیت خود را از 10 مهر ماه سال جاری آغاز می کند. حجت الاسلام جلیل محمدی - مدیرحوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در همین زمینه به مهر گفت: حوزه دانشجویی دانشگاه هرساله ترم بهمن ماه اقدام به پذیرش می کند و در حاضر 238 دانشجو در مقاطع مختلف مشغول تحصیل در این حوزه دانشجویی هستند .

حوزه علوم اسلامی دانشگاه الزهراء(س): انتخاب واحد تا پایان یکم مهر 93 و شروع کلاس ها از چهارشنبه دوم مهر ماه خواهد بود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه