برای تربیت نسلی فرهیخته شرایط تولید کتاب خوب را فراهم کنید

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، در آستانه روز جهانی کودک، تشکل‌های فرهنگی مرتبط با کودک و نوجوان یعنی انجمن ناشران، نویسندگان و تصویرگران کودک گردهم آمدند و در یک فضای صمیمانه به طرح مسایل و مشکلات مربوط به کتاب‌های کودک و نوجوان پرداختند.

ذر این برنامه، بیانیه‌ای که به امضای فریدون عموزاده خلیلی به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن نویسندگان، نادر قدیانی رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران و محسن حسن‌پور، رئیس هیئت مدیره انجمن تصویرگران رسیده و داشتن کتاب را حق هر کودک دانسته بود خوانده شد. متن بیانیه به این شرح بود:

«روز جهانی کودک، فرصتی سالانه برای تمام فعالان حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی محسوب می‌شود، که به کارنامه‌ یک‌ساله‌ فعالیت‌های خود، نگاهی دوباره داشته باشند، و این پرسش را پیش روی خود قرار دهند، که تا چه حد به کودکان، این بزرگ‌ترین سرمایه‌ی ملی کشور، و ذخیره‌ی مولدِ معانی، چشم‌اندازها و آینده‌ی کشور پرداخته‌اند و تا کجا ملاحظات مربوط به رشد سالم، و بهینه‌سازی شرایط حاکم بر زندگی این دست از شهروندان کشورمان را، در برنامه‌های خود مورد ملاحظه قرار داده‌اند.

ما اهالی کتاب کودک (نویسندگان، تصویرگران و ناشران)، بنا بر مسئولیتی که برای خود قایل بوده‌ایم، زندگی حرفه‌ای و انرژی اصلی خود را، در تمام این سال‌ها، پای یک آرزو ریخته‌ایم: آرزوی فراهم آوردن شرایطی که هر کودک در کشور پهناور ایران، بتواند از کتاب، این سرچشمه‌ تخیل، آگاهی، بینش و نگرش، به بهترین نحو تغذیه کند، و حق خود را در برخورداری از شرایط فرهنگی و اجتماعی رشد سالم، محقق شده ببیند.

روز جهانی کودک، شاید فرصتی باشد برای آنکه ما، صدایمان را که پژواکی از حقوق و مطالبات کودکان سرزمینمان است، به گوش ملت، مسئولان و تصمیم‌سازان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشورمان برسانیم. از همین رو، بار دیگر، به مناسبت این نقطه‌ عطف سالانه، به تمام مخاطبان این بیانیه یادآوری می‌کنیم که:کودکان، شهروندان این جامعه‌اند و همچون همه‌ شهروندان، باید به حقوق آنها، همچون حق برخورداری از آموزش سالم، حق بهداشت، حق تفریح و بازی، و حق آزادی برخوردار باشند.

جامعه‌ای بدون فقر مادی و معنوی، برخاسته از گودکانی سالم، شاد و بازیگوش است، پس اگر به دنبال برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و کوتاه مدت برای محقق شدن جامعه‌ای غنی‌سازی شده هستیم، بدانیم که جز سرمایه‌گذاری در امور مربوط به کودکان، و بهینه‌سازی شرایط حاکم بر رشد و شکوفایی آنها، راهی برای نیل به این هدف وجود ندارد.

نسل فرهیخته، بدون کتاب امکان تحقق ندارد، با فراهم آوردن شرایط بهینه برای تولید کتاب، و نیز رساندن کتاب به کودکان، می‌توانیم نسلی فرهیخته را پرورش دهیم.

روز كودك فرصت مباركی است تا علاوه بر ارج نهادن به تلاش يكايك نويسندگان، تصويرگران و ناشراني كه در ارتقا و رشد كودكان اين سرزمين گام برمي‌دارند، بار ديگر با هم عهد ببنديم كه كودكان ما، از آنچه در اختيارشان قرار مي‌دهيم، شايسته‌ترند. پس با تلاش و همدلی بيش از گذشته، عزم جزم كنيم تا شاهد شكوفايي و بالندگي اين نوگلان باشيم. تا باد چنين بادا.»

در این مراسم همچنین از اعضای پیشین هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران یعنی عبدالعظیم فریدون (رئیس هیأت مدیره سابق) ، یحیی دهقانی، محمدرضا توکل صدیقی،محمد مجری سازان طوسی،محسن طائب،حمیدرضا سیدناصری و محمد رنجبری، مدیر اجرایی تقدیر شد

نادر قدیانی به عنوان رئیس هیئت مدیره جدید، محمد مجری سازان طوسی، رضا هاشمی نژاد،فرهاد تیمورزاده،کاظم طلایی،حمیدرضا سیدناصری محسن طائب به عنوان بازرس انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان از خرداد امسال، کار خود را آغاز کرده‌اند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه