ایجاد منطقه آزاد علم و فناوری - اختلاف نظر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در تاکتیک‌ها

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش حوزه و دانشگاه:

ایجاد منطقه آزاد علم و فناوری - اختلاف نظر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در تاکتیک‌ها - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، جمعی از دانشگاهیان استان یزد در نشست اعضای انجمن اسلامی استادان که به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد با دکتر عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار و گفتگو کردند.

دکتر محمد رضا عارف با تأکید بر نگاه کلان کشور در استفاده هرچه بهتر از توانمندی‌های نخبگان گفت: تنها راه ارتقای شاخص ها و بهبود کیفیت، توجه به نیروی انسانی نخبه کشور است.

ایجاد منطقه آزاد علم و فنآوری

وی با دفاع از تجاری سازی تحقیقات، ایجاد "منطقه آزاد علم و فنآوری" را بهترین راهکار برای شناسایی نخبگان کشور و استفاده بهینه از توانمندی های ارزنده آنان توصیف کرد.

برنامه ریزی برای راه اندازی منطقه آزاد علم و فناوری در دو استان

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه ریزی های انجام گرفته برای راه اندازی منطقه آزاد علم و فناوری در دو استان یزد و سمنان گفت: استان یزد در این منطقه ویژه دیده شده است چراکه دارای توانمندی است و پیشرفت سریع دانشگاهی به ویژه رشته های پزشکی در این استان نشان دهنده توانمندی و ظرفیت بالای استان یزد است و با توسعه خوبی که دانشگاه های استان یزد داشته اند و نیروهای برجسته و کیفی که در اختیار دارند باید در تبدیل علم به ثروت ملی تلاش کنند.

نقد گذشته لازم است ولی مچگیری ها نتیجه ای ندارد

وی با اشاره به اینکه شرایط جدید کشور توقعات و سرمایه های اجتماعی جدید را خلق کرده است، گفت: دولت و نخبگان وظیفه دارند این سرمایه جدید که ایجاد شده است را حفظ کنند، نقد گذشته لازم است ولی مچ گیری ها می تواند زمان را از ما بگیرد و نتیجه ای در بر نداشته باشد.

اختلاف نظر دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا در تاکتیک ها

عارف ادامه داد: لذا باید با نگاه به آینده حرکت کنیم، ضمن اینکه اختلاف نظر برای پیشرفت لازم است به شرطی که اصول را رها نکنیم و دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا هم در تاکتیک ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند و نه در اصول و اعتقاد و نباید فراموش کرد که انقلاب با دو بعد جمهوریت و اسلامیت به پیروزی رسید و باید همیشه این روند حفظ شود.

ساماندهی آزمون دکتری و آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی‌‌

وی اظهار داشت: سفرهای استانی که تاکنون انجام داده ام با هدف سیاسی نبوده است و این جلسه نیز یک جلسه دانشگاهی خواهد بود و در همه دانشگاه‌ها که تا کنون حضور داشتم مشاهده می شود دغدغه های دانشگاهی عمدتا یکسان است لذا برای مواردی همچون آزمون دکتری و آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به زودی تصمیمات سامان دهنده ای اتخاذ خواهد شد.

نیروی انسانی به عنوان مزیت اصلی کشور

وی از نیروی انسانی به عنوان مزیت اصلی کشور یاد کرد و گفت: به اشتباه فکر می شد مزیت کشور ما نفت است در حالی که ارزش روز کلیه ظرفیت های زیر زمینی کشور 3 میلیارد بشکه نفت است که از تولید ناخالص برخی کشور ها کمتر است و این بخوبی نشانگر آن است که ما از مزیت اصلی که نیروی انسانی است غافل بودیم.

چالش تولید مقالات ای اس ای

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سند چشم انداز هم مبتنی بر همین نگاه و بر اساس توسعه علم و فناوری شکل گرفت و الان چیزی که به عنوان چالش می تواند مطرح شود وضعیت تولید مقالات ISI در کشور است که با افزایش کمی و رکود کیفی مواجه است. باید در نظر داشت که این افزایش آمار در تولید مقالات علمی چقدر از واردات را کاهش داده است؟ چقدر از آن باعث افزایش صادرات و افزایش ثروت ملی شده است؟ که به نظر می رسد روند، روند مطلوبی نبوده است.

وضعیت نگران کننده کیفیت مقالات

وی گفت: در یک بازه زمانی نیاز به افزایش کمی تعداد مقالات بود و برنامه ریزی ها هم در همین راستا انجام شد ولی به خوبی مهار نشد و امروز کیفیت مقالات ما نگران کننده است. با این حال جهت گیری ها به سمت توسعه علم و فناوری تغییر کرده و در صورتی که با این جهت گیری به پیش برویم شاخص های اقتصادی ما نیز تعدیل خواهند شد.

عارف در خاتمه افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، نشاط اجتماعی به جامعه برگشت و برای اینکه این فضا حفظ شود و ارتقا پیدا کند باید تلاش کنیم و همت ما در بنیاد غیر سیاسی امید هم همین موضوع است و دانشگاه ها هم باید بدانند که توسعه علم در فضای بسته ممکن نیست، به همفکری نیاز دارد و ممکن است آرای مخالف هم وجود داشته باشد لذا باید با ایجاد محیطی امن از خودسانسوری پرهیز شود و استقلال به دانشگاه ها برگردد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه