خارش آلرژیک در دست ها، یه مشکل شایعه که میتونه فعالیت های روزانه شما رو مختل کنه. دستها در محیط کار و خونه در معرض مواد شیمیایی زیادی هستن. هر کدوم از اینا میتونن حصار چربی روی پوست رو شکاف داده و باعث تحریکش بشن.

خارش آلرژیک در دست ها، یه مشکل شایعه که میتونه فعالیت های روزانه شما رو مختل کنه. دستها در محیط کار و خونه در معرض مواد شیمیایی زیادی هستن. هر کدوم از اینا میتونن حصار چربی روی پوست رو شکاف داده و باعث تحریکش بشن.

کسانی که در شغل های خاص کار میکنن مثل بهداشت و درمان، مراقبت از مو، باغبانی یا ساخت و ساز در معرض خطر بیشتری هستن که دستهاشون اگزما بگیره. زنان خانه دار هم که در آشپزخانه به طور مداوم دستهاشون با آب و صابون خیس میشه خیلی بیشتر احتمال داره که دچار اگزما بشن.

اگزمای دست: علائم و راه درمان

 

علائم اگزما عبارتند از: خارش، سوزش، قرمزی یا خشکی پوست و در برخی موارد پوسته پوسته شدن. خیلی از افراد شیارهای دستشون با وجود ترک و بریدگی هایی که قبلا در پوست وجود داشت بیشتر میشه. همچنین بعضی اوقات تاول های کوچیکی ایجاد میشن که وقتی تحت فشار قرار بگیرن ترشح میکنن. اگه این شرایط برای مدت زمان طولانی بدون مراقبت راها بشه، ممکنه عفونت های باکتریایی، درد شدید همراه با خارش به همراه داشته باشه. در نوع خاصی از اگزما که pompholyx نامیده میشه ، حباب های کوچکی در اطراف انگشتان به وجود میان که به شدت هم خارش دارن.

تشخیص اگزمای دست خیلی آسونه. مشکل شناسایی آلرژن ها یا عواملی که باعث خارش میشن، است. اگه برای یه نفر اولین باره که به این بیماری دچار میشه، پس کنترل شرایط میتونه درمان رو راحت کنه. اما اگه قبلا این مشکل رو داشته و دوباره برگشته پس باید عامل آلرژی زا پیدا بشه. پزشک ممکنه بتونه اون رو با تاریخ دقیقی پیدا کنه. یه تست آلرژیک که مواد شیمیایی رو روی کمر میذاره تا واکنش های پوست رو ارزیابی کنه میتونه مفید باشه.

اگزمای دست واگیر دار نیست اما دارای بار اجتماعیه. دستها بدمنظر شده و به شدت خارش میگیرن. در موارد مزمن، برخی زنان دستشهاشون رو مخفی میکنن چون بد منظر میشن.

اگه بدون هیچ سابقه قبلی دچار این بیماری شدین، تغییرات ساده در سبک زندگی و استفاده از کرم های استروئیدی میتونه برای کنترل مشک کافی باشه. متخصص پوست براتون کرم استروئیدی یا ضدالتهابی تجویز میکنه (بستگی به شدت اگزما داره).

برخی از تغییرات ساده در سبک زندگی که باید انجامشون بدین:

همیشه دستهاتون رو مرطوب نگه دارین. هر باری که دستهاتون رو میشورین از مقدار کافی مرطوب کننده استفاده کنین. استفاده از وازلین هم معمولا کافیه. یه مرطوب کننده حاوی گلیسیرین هم گزینه خوبیه. مرطوب کننده باید بدون بو و مواد نگهدارنده باشه تا پوست رو تحریک نکنه.

از یه صابون ملایم استفاده کنین. بیشتر صابون های تجاری در دسترس حاوی مواد شیمیایی زیادی هستن، از جمله مواد نگهدارنده و عطر. این مواد میتونن پوست رو تحریک کرده و مشکل رو تشدید کنن. صابونی با ph خنثی که عاری از عطر و مواد نگهدارنده است باید استفاده کنین. متخصص پوست میتونه صابونی مناسب براتون تجویز کنه. این صابون باید داخل دستشویی و حمام خونه گذاشته بشه تا بتونین هر باری که دستتون رو میشورین ازش استفاده کنین.

وقتی که اگزما از بین میره، پوست برای یک ماه بعدش هم حساس باقی میمونه. استفاده از صابونی با ph خنثی و یه مرطوب کننده الزامیه، پس به مدت چهار هفته بعد از خوب شدن اگزما هم این کار رو ادامه بدین.
برای افرادی که مبتلا به اگزمای مزمن هستن:

مشورت با یه متخصص پوست الزامیه. کرم های استروئیدی میتونن همراه با کرم های ضدالتهابی استفاده بشن تا نیاز بدن به استروئید ها رو کاهش بدن. این کرم ها حتما باید توسط متخصص پوست توصیه بشن، چون استفاده طولانی مدت از اونا میتونه پوست رو نازک کنه.

از مایع دستشویی و پاک کننده هایی با ph خنثی استفاده کنین. همونطوری که قبلا ذکر شد، این یه امر ضروریه. افرادی که اگزمای مزمن دست دارن باید از این محصولات دارویی استفاده کنن.
کسانی که اگزمای دستشون به طور دائم ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شوینده است باید دستکش بپوشین.

ترک های دست رو کنترل کنین. بریدگی های کوچیک و ترک های دست میتونن کمی ورم کرده و عفونی بشن و در نهایت ناراحتی شدیدی ایجاد کنن. دستهاتون رو داخل آب ولرم برای ۱۵ دقیقه خیس کنین، کمی مرطوب کننده حاوی گلیسیرین یا وازلین به دستها زده و دستکش پنبه ای بپوشین تا به جذب مرطوب کننده به پوست کمک کنه.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه