اگر دین و فرهنگ یک ملت اسیر شود هر روز مذهب جدیدی جعل می‌شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش حوزه:

آیت‌الله العظمی جوادی آملی :

اگر دین و فرهنگ یک ملت اسیر شود هر روز مذهب جدیدی جعل می‌شود

اگر دین و فرهنگ یک ملت اسیر شود هر روز مذهب جدیدی جعل می‌شود

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به نامه‌ امیر مؤمنان علی(علیه السلام) به مالک اشتر، دین را در بند شده توصیف کرد و گفت : تنها راه آزاد شدن دین از بند اسارت، رشد فکری و بالا رفتن عقل و درایت مردم است.
 
به گزارش راسخون به نقل از رسا، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی، استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم بعد از ظهر امروز در دیدار مدیر، کارکنان و دست اندرکاران شبکه ماهواره‌ای ولایت به ایراد سخن پرداخت و گفت: امیر مؤمنان حضرت علی(ع) در نامه‌ای به مالک اشتر در مصر فرمودند «ای مالک، این‌ها قرآن و ولایت را مصادره کرده و دین را به بند کشیده‌اند».
 
وی ابراز کرد: محکوم کردن غدیر و بستن دست حضرت علی(علیه السلام) همان در بند کشیدن دین است؛ دشمن چنان غدیر را بدون نقشه خاموش کرد که ریشه در بی درایت کردن مردم از سوی آن‌ها دارد.
 
آیت‌الله العظمی جوادی آملی تصریح کرد: با توجه به نامه حضرت امیر مؤمنان علی(ع) در حالی قرآن میان مردم اسیر شده بود که حفظ و تفسیر آن رواج داشت؛ در بند شدن دین به سبب بی عقل و تدبیر شدن مردم است.
 
وی خاطرنشان کرد: عقلی که حسن و قبح را ادارک نکند، دیگر قائل به تصمیم گیری صحیح نیست؛ به مردمی که نمی فهمند هرچه مفهوم غدیر را بگوییم، درکی از آن ��یدا نمی‌کنند.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که دین آزاد، دین عقل، عدل، درایت، هوش و مساوات است، تأکید کرد: وظیفه امروز روحانیان و بزرگان، آزاد کردن دین از بند اسارت به برکت انقلاب اسلامی است که اگر چنین شود، مردم غیر از غدیر چیزی را نمی‌شناسند.
 
وی خاطرنشان کرد: هنگامی که دین از بند اسارت آزاد شود، نه تنها شبکه‌های وهابی رخت می‌بندند، بلکه هر شبکه نیک اندیشی به سوی غدیر می‌رود.
 
آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: وظیفه حوزه و دانشگاه و سایر مراکز علمی این است، چیزی یاد بگیرند و مهمانی را با میزبان آشنا کنند که با این فطرت سازگار باشد و صاحب خانه را بیرون نکند.
 
وی تصریح کرد: رهبر علی بن ابی طالب(علیه السلام) هم باشد، مادامی که مردم رشد عقلی نداشته باشند، شکست می‌خورد؛ اگر دین و فرهنگ یک ملت اسیر شود، هر روز مذهب جدیدی جعل می‌شود چنانچه بهائیت جعل شد و در مقابل آن وهابیت بناگذاری شد.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: دنیا جایگاه بدل سازی است و تنها نیکویی که اصیل را از بدل و بدل را از اصیل جدا می‌کند، عقل است؛ آن پاداشی که برای یک ساعت تفکر تعیین شده نیز از همین قبیل است.
 
آیت‌الله العظمی جوادی آملی با بیان این‌که رشد فکری مردم، آنان را از انحراف دور می‌دارد و دین را آزاد می‌کند، گفت: شبکه ماهواره‌ای ولایت هم در راستای رشد فکری مردم حرکت می‌کند و ما امیدواریم که همیشه سربلند باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: حضرت امیر مؤمنان علی(علیه السلام) در نامه به مالک اشتر فرمودند که در مصر نسبت به همگان و حتی غیر مسلمانان،‌ عاقل و عادل باش. کسی که همه را قبول دارد و برای همگان دلسوزی می‌کند، از رحمت خاصه برخوردار است.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: شبکه ماهواره‌ای ولایت در مسیری باید قدم بردارد که «کافه للناس» را پدید آورد و تنها به نجات مسلمانان منحرف اکتفا نکند بلکه می‌بایست جامعه جهانی را نجات دهد.
/2759/


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه