انتقاد از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در تأیید روسای دانشگاه

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی امروز در مراسم گرامیداشت سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد با اشاره به حضور روز گذشته رئیس جمهور در دانشگاه آزاد، گفت: آقای روحانی از زمان مجلس شورای اسلامی در اوایل انقلاب تا به امروز در جریان کارهای ما بوده اند و دیروز هم با حضور در دانشگاه آزاد به مسائل مهمی اشاره کردند. از ایشان تشکر می کنم که این دانشگاه را فراموش نمی کنند. توقع داریم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مسائلی که در دوره های قبل برای این دانشگاه ایجاد شد و برخی موانعی را بر سر راه این دانشگاه قرار دادند رفع کنند و اجازه دهند که همان طور که نخبگان و دانشمندان صلاح می دانند کار خود را انجام دهند و دولت دست آنها را باز بگذارد.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی این نیاز احساس شد که باید دانشگاهی برای توسعه تحصیلات دانشگاهی برای مردم فراهم شود و البته دولت به دلیل اینکه مشغول جنگ بود، امکاناتی برای توسعه دانشگاهها نداشت و حتی این تصور وجود داشت که این گونه فضاها لوکس است و به درد قشر مرفه جامعه می خورد، اما ما به این نتیجه رسیدیم که مشکل واقعی بخش محروم کشور ما تحصیلات مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: پیش از انقلاب فکر می کردیم که اگر انقلاب پیروز شد، کشور باید به مرکز بزرگی برای تحصیلات تبدیل شود، اما پس از پیروزی انقلاب دیدیم که شرایط بدتر شد و به خاطر ماجرای انقلاب فرهنگی دو سال دانشجویان از درس باز ماندند. ما نگران این موضوع بودیم. انقلاب فرهنگی واقعا انقلاب فرهنگی نبود.

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: یکی از مشکلات کشور این است که به خاطر برخی ملاحظات که حتی دینی و عرفی نیستند، راهها را به سوی مردم می بندیم.

وی با اشاره به انتقادهایی که به دولت در حوزه های مختلف می شود، گفت: اگر کارها را به خود مردم بسپاریم حتی می توانیم بیکاری را رفع کنیم، به شرط اینکه ما دست مردم را نبندیم و برخی در مقابل مردم سنگ اندازی نکنند. باید همه کارها را به دست مردم بسپاریم تا مشکلات حل شود، البته باید توجه داشته باشیم که حاکم باید شرایط�� را فراهم کند تا مردم بتوانند فعالیت و استعدادها بروز پیدا کنند.

رقابت با دانشگاه آزاد نباید با پول دولت باشد

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد با اشاره به ایجاد برخی دانشگاهها در رقابت با دانشگاه آزاد گفت: برخی برای رقابت با دانشگاه آزاد، دانشگاههایی را تاسیس کردند که البته ما مشکلی با این رقابتها نداریم ولی نباید این رقابتها با پول دولت انجام شود. باید رقابت بین بخش خصوصی باشد و اگر دولت در این رقابت وارد شود، دیگر موضوعی به عنوان رقابت معنا پیدا نمی کند لذا دولت باید میدان رقابت را برای مردم و بخش غیردولتی فراهم کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به بازدید صبح امروز خود از نمایشگاه دانشگاه آزاد، گفت: در این نمایشگاه دستاوردهای بسیاری از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد به نمایش گذاشته شد. باید شرایطی فراهم شود که سرمایه گذاران از این دستاوردها بازدید کنند و هر کدام را که خواستند انتخاب و تجاری سازی کنند. به عنوان مثال شرکت رنوی فرانسه از دستاورد ماشین برقی واحد قزوین دانشگاه آزاد بازدید و اعلام کرده است که حاضر است برای تولید این خودرو همکاری کند.

برخی مزاحم پیشرفت دانشگاه آزاد می شوند

وی با اشاره به برخی مزاحمت ها برای دانشگاه آزاد، اظهار داشت: برخی مزاحم پیشرفت دانشگاه آزاد می شوند، مثلا اگر بخواهیم رئیس واحدی را عوض کنیم باید چند سال در شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت و آمد داشته باشیم و بعد هم برای آن واحد سرپرست منصوب می کنند، لذا نباید این گونه دخالت ها وجود داشته باشد، البته شورای عالی انقلاب فرهنگی باید وظیفه نظارتی خود را انجام دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: افرادی برای ما مزاحمت ایجاد می کنند که در همین دانشگاه درس خوانده اند و حالا به جایی رسیده اند و یا در مجلس حضور دارند و برای دانشگاه آزاد مزاحمت و موانعی را ایجاد می کنند. یکی از کارهای شما این است که این مزاحمت ها را دفع کنید و ما هم در دفع این مزاحمت ها به شما کمک می کنیم.

آیت الله هاشمی در پایان اظهار داشت: باید با پشتوانه تعقل، مردانگی و زنانگی برای پیشرفت دانشگاه آزاد تلاش کنیم، البته این که می گویم زنانگی به خاطر این است که تا چند سال آینده بسیاری از روسای ما خانم ها خواهند بود که البته این حقشان است چرا که هزاران سال عقب افتاده بودند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه