انتشار - کابوس‌های یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو - و - کوکوی کبوتران حرم -

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، این دو کتاب، از مجموعه نمایشنامه‌های بوتیمار و در بخش ایرانی نمایشنامه‌ها چاپ شده‌اند که زیر نظر مهدی میرباقری تدوین و منتشر می‌شوند. «کابوس‌های یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو» پیش‌از این، سال ۸۷ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا شده است و حالا نسخه مکتوب آن به چاپ رسیده است. امیر جعفری، ریما رامین فر، ستاره پسیانی، مجید صالحی، شیوا ابراهیمی، افسانه ماهیان، علی سرابی، امیر رضا دلاوری و ایوب آقاخانی از جمله بازیگرانی بودند که در این اجرا از نمایشنامه مذکور، ایفای نقش کردند.

شخصیت‌های نمایشنامه مورد نظر به این ترتیب هستند: خسرو، فرخ، بابا اصلان [آقا عمو]، مسعود، ماری، ملیحه [ملی]، مرضیه [مرضی] و محسن.

این نمایشنامه با ۱۰۴ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۷ هزار و ۸۰۰ تومان منتشر شده است.

«کوکوی کبوتران حرم» هم نوشته علیرضا نادری و برگزیده نخست هفتمین دوره جایزه کانون نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر ایران و برگزیده اردیبهشت تئاتر ایران در سال ۸۸ است. در ابتدای این کتاب اشاره شده که اقتباس ادبی و هنری از متن نمایشنامه مذکور، و اجرای خصوصی و دانشجویی این اثر، برای همه علاقه‌مندان آزاد است اما اجرای عمومی‌اش بدون رضایت کتبی نویسنده، غیرقانونی است.

کوکوی کبوتران حرم” داستان سفر چند زن به مشهد است که با یکی از تورهای زیارتی زنانه آمده‌ و در یکی از زائرسراها اقامت کرده‌اند. ۱۲ زن که هرکدام مشکلات خود را دارند و به حرم امام رضا پناه آورده‌اند. شخصیت‌های این نمایش به ترتیب عبارت‌اند از: حاج‌خانم(رئیسه کاروان)، هما، عزیز(مادربزرگ)، زری بلند(عروس بلندقد)، زری دختر(دختر عزیز)، زری کوتاه (عروس کوتاه‌‌قد)، فاطمه، سهیلا، ناهید، مریم، آذر، فرح، صدای محسن، صدای حسین و صدای شوهر فاطمه.

افسانه ما��یان، بهناز جعفری، ناهید مسلمی، پریسا مقتدی، شهره سلطانی، نوشین حسن‌زاده، نسیم ادبی، سهیلا صالحی، پونه عبدالکریم‌زاده، شبنم مقدمی، ژاله صامتی و فهیمه امن‌زاده بازیگرانی هستند که در اجرای این نمایشنامه به ایفای نقش پرداختند.

نادری در ابتدای کتاب نوشته است: اگر نویسنده‌ای بتواند از خواننده‌اش چیزی بخواهد؛ من می‌خواهم این نمایشنامه را قرائت نکنید، بلند هم نخوانید؛ بشنوید و از گوش بپرسید می‌شنوی؟! و در پاسخ «آری یا نه»‌ بگویید.

«کوکوی کبوتران حرم» هم با ۱۴۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه