امر به معروف و نهی از منکر با حفظ شخصیت مخاطب انجام شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش حوزه:

آیت‌الله‌العظمی سبحانی :

امر به معروف و نهی از منکر با حفظ شخصیت مخاطب انجام شود

امر به معروف و نهی از منکر با حفظ شخصیت مخاطب انجام شود

ضمن انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید آبرو و شخصیت افراد نیز حفظ شود.  
 
به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله ‌العظمی سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول با بیان این‌که نصیحت کردن آشکار در میان مردم تخریب شخصیت افراد است اظهار داشتند : به عنوان مثال اگر عاقدی متن عقد را اشتباه بخواند، صیغه محرمیت باطل می‌شود اما برای مطرح  کردن این موضوع باید به طور جداگانه و خصوصی، این مسئله را به عاقد یادآور شد، تا عقد را مجدد قرائت کند و به این صورت شخصیت وی نیز حفظ ‌شود.
 
ایشان با اشاره به این‌که مبلغان در ایام تبلیغ مبادا به گونه‌ای سخن بگویند که آبروی افراد زیر سوال برود گفتند: نباید با مطرح کردن برخی سخنان شخصیت افراد تخریب شود.
 
این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که در عین امر به معروف و نهی از منکر باید آبرو و شخصیت افراد را حفظ کرد افزودند: برای مثال اگر آقایان روحانی حدیثی را بر روی منبر اشتباه تعبیر کردند نباید همان لحظه به وی پاسخ داد، بلکه باید صبر کرد تا وی از منبر پایین بیاید و به صورت جداگانه و خصوصی با یکدیگر حدیث را معنا کنند یا این شیوه آبروی افراد محفوظ خواهد ماند.
 
معظم‌له در پایان با بیان این‌که اسلام دینی جامع و کامل می‌باشد خاطرنشان کردند: ائمه معصومین‌(ع) چهارده قرن قبل، جزیی‌ترین نکات و مسایل را مطرح کردند و آیندگان وظیفه دارند نسبت به آنها اهتمام داشته باشند.
/2759/


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه