اصلاح خطای یک واحد دانشگاه آزاد در ثبت مقالات ESI

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، دکتر فرهاد حسین‌زاده لطفی با بیان این مطلب افزود: مشکلات سیر نزولی رتبه علمی دانشگاه آزاد در پایگاه ESI بررسی و خطای یکی از واحدهای دانشگاهی در ESI اصلاح شد و رتبه دانشگاه ارتقا پیدا کرد.

وی درباره زیرساخت‌هایی که مسبب ارتقای رتبه علمی دانشگاه آزاد شد، اظهار داشت: ایجاد زیرساخت‌ها از ۷ سال پیش در دستور کار قرار گرفت و اولین‌بار با ابلاغ بخشنامه تشویقی، مقالاتی تولید شد که حرکت به سوی ارتقای علمی را آغاز کرد

حسین زاده لطفی یادآور شد: اعضای هیات‌ علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مقالات زیادی را در زمینه‌های تحقیقاتی خود تولید کردند که موجب شد سیر صعودی مناسبی را در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ شاهد باشیم و در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ دانشگاه آزاد اسلامی به اوج تولید علم خود رسید.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد افزود: پس از آن صعود، یک سیر نزولی دو ساله ایجاد شد که دلایل مختلفی داشت. از اواخر سال ۲۰۱۲ که دکتر میرزاده ریاست دانشگاه را برعهده گرفت شرایط رصد شد و دلایل این سیر نزولی بررسی و پیگیری برای ثبت نشدن مقالات دانشگاه آغاز شد.

وی درباره سیر نزولی رتبه علمی این دانشگاه در گذشته خاطرنشان کرد: یکی از واحدهای دانشگاه در آن سال‌ها مکاتباتی با پایگاه ESI داشته و واحد به صورت مستقل مقالاتی را به نام خود ثبت کرده در حالی که این واحد زیر مجموعه دانشگاه بود و باعث شد که به اشتباه ۱۴ هزار رکورد تنها به نام این واحد ثبت شود و با ترفندهای نرم‌افزاری از آن سوءاستفاده هم شده بود.

حسین زاده لطفی گفت: در واقع این رکورد برای مجموعه دانشگاه آزاد ثبت نشده بود اما با اصلاح این موضوع از رتبه ۷۸۰ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۵۰۰ در سال ۲۰۱۴ ارتقا پیدا کردیم و سرانجام در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۳۰۰ و ادغامی که صورت گرفت به رتبه ۱۸۸ رسیدیم.

وی با تاکید بر نقش استادان و دانشجویان دانشگاه برای دستیابی به رتبه ۱۸۸ دانشگاه در ESI تصریح کرد: قطعا استادان و دانشجویان در این مسیر مکمل هم بودند و استادان به کمک دانشجویان رساله‌ها را پیش می‌برند، البته دانشجویان هم بدون کمک اعضای هیات‌علمی نمی‌توانند موفق باشند. دانشجویان ما نیروی جوان آماده به کار هستند، و از لحاظ عملی هر دو با هم به این موفقیت رسیده‌اند.

معاون دانشگاه آزاد یادآور شد: دانشگاه آزاد در اقداماتی که در دو سال گذشته داشته، از زیاندهی اعضای هیات‌علمی و به هدر رفتن نیروی دانشجویان در این میان جلوگیری کرده است.

حسین‌زاده لطفی با اشاره به سیاست‌‌های دانشگاه آزاد برای ارتقا و ثبات رتبه علمی خاطر نشان کرد: نگه‌داشتن این جایگاه برای کشور و دانشگاه مهم است. هم‌چنین ثبات و ارتقایش سخت‌تر است.

وی یادآور شد: دانشگاه مشوق‌هایی را طراحی می‌کند که از رکود علمی اعضای هیات‌علمی جلوگیری کند. از سوی دیگر سیستمی برای رتبه‌بندی پژوهشی، استادان سنجیده می‌شوند. همچنین در تلاش برای ارتقای سطح علمی اعضای هیات‌علمی هستیم که این بخشنامه‌ها تا دو ماه آینده ابلاغ می‌شوند که نقش تعیین‌کننده‌ای برای تولید علمی دارند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه