اشعار منتشرنشده مجابی در یک کتاب - - قاره به قاره می‌روم به جستجوی سرم -

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، انتشارات مروارید به تازگی گزیده‌‌ای از اشعار جواد مجابی را منتشر کرده که به اذعان شاعر از میان دفتر اشعاری از او که تا به حال موفق به انتشار آنها نشده است، انتخاب شده‌اند.

این اشعار گزیده‌ای است از دفتر دوم مجموعه اشعار، ترانه‌های مجوسان، زمستان این شاهین، در گردش بیشه‌های تابستان، گزیده شاعر، وطن روی کاغذ، شعر امروز خیابان، نیزه بلند پارسی، از این اتاق‌ها و روز جشن کلمات سروده جواد مجابی است که به گفته وی از سال ۸۷ تا ۹۲ سروده شده و تا به حال مجال انتشار پیدا نکرده است.

این اشعار به گفته شاعر حاصل ذوق او در انتخاب از میان سروده‌هایی در این سال‌هاست که وی برای خوانش این روزها بیشتر آن‌ها را می‌پسندد.

گزیده اشعار مجابی

مجابی در بخشی مقدمه بلند خود بر این دفتر شعر می‌نویسد: شعر برایم این روزها یعنی شورش مدام علیه خویشتن و هرچه تاکنون تجربه‌ کرده‌ام، به فراموشی سپردن گذشته و پرتاب کردن خود به غیب و ناشناخته‌ای که برای غواص شوق یافتن مروارید و بیم غرق در گرداب با هم است البته کوسه‌ها هم در گردش‌اند آن بیرون. شعر هنری است فارغ از سود و زیان و لذتش در تولدی کامل و هم سویه است و سنجنده‌اش در آینده کمین کرده است.

مجابی می‌افزاید: شعر به چه درد می‌خورد اگر چون پنجره‌ای نگشاید دیواری که ما‌ آدمیان از خود ساخته‌ایم تا از آن پنجره حس و خیال و شعور و پویا، از حیات خورشیدی شاعر سرریز کند به حیا‌ت‌های کوچک ما که تشنه گرما و روشنایی است. این بیانی قدیمی و تمثیلی شد، ایرادی ندارد. شعر تمثیلی قدیمی از ارتباط حسی بین ذهن‌ها با هم و با هستی است. در قلمرو شعر و اندیشه و اصول نیز رنگ عارطفه و خیالات سودایی می‌پذیرد.

در یکی از اشعار این مجموعه می‌خوانیم:

«دست‌هایم را پست کرده‌ام به آمریکا

- می‌گویند آینده آنجاست ـ

تا بگیرمش

دلم را فرستاده‌ام به ایران

می‌دانم

آنجا قدرش را

ـ که به خاطرشان می‌تپید ـ

می‌دانند

با پاهایم این ور و آن ور می‌روم

قاره به قاره

به جستجوی سرم.»

گزیده اشعار جواد مجابی را نشر مروارید در ۱۹۹ صفحه با قیمت ۱۰۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه