استقلال حوزه های علمیه باید حفظ شود - نصیحت دولت حق حوزه است

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نظام و حوزه علمیه هدف واحدی دارند، اظهار کرد: نظام و حوزه در گذشته در همه شئون با هم اصطکاک داشتند و حوزه، کار در مجموعه فاسد حکومت قبل را جایز نمی‌دانست.

وی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، نظام از حوزه شکل گرفته و رهبر این نظام یک مرجع دینی بود و ادامه دهنده آن هم یک عالم جامع الشرایط است، بنابراین ذره‌ای اصطکاک بین نظام و حوزه وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ادامه داد: اگر منظور از نظام، مقام معظم رهبری است که رهبری و حوزه هم نه تنها با هم اصطکاک ندارند، بلکه حوزه کارهایش را با هدایت رهبری انجام می‌دهد که باید این طور باشد، اما اگر منظور از نظام، دولت‌هاست، ضمن اینکه دولت‌ها، اسلامی هستند و حوزه کانون اندیشه اسلامی است، ولی اگر دولت‌ها از مسیر خارج شوند، حوزه حق نصیحت و خیرخواهی را دارد و آنچه که تکلیف شرعی‌اش است را باید انجام دهد.

آیت‌الله نعیم آبادی درباره ارتباط مالی حوزه و دولت اظهار کرد: نظر حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری این است که اگر دولت از نظر مالی، حوزه را کمک بکند عیبی ندارد اما حوزه نمی‌تواند وابسته به دولت باشد، یعنی استقلال حوزه‌ها باید حفظ شود.

حوزه در مقابل دولتهایی که با اهداف نظام فاصله بگیرند می‌ایستد

وی گفت: در تاریخ انقلاب دیدیم که در مواردی، دولتها با اهداف نظام فاصله گرفتند و حوزه در مقابل آنها ایستاد، بنابراین استقلال حوزه‌های علمیه از نظر مالی که هدف بلند امام و رهبری محسوب می‌شود یک اصل مسلم است.

وی با اشاره به روحیه قناعت در حوزه‌های علمیه اظهار کرد: روحانیت ما از اول این افتخار را داشته که به گروه خاصی وابسته نیست. حوزه با کم می‌سازد و از مال دیگران چشم می‌پوشد برای اینکه مستقل باشد.

آیت‌الله نعیم آبادی با تشریح برخی پیامدهای منفی وابسته بودن حوزه‌های علمیه به دولت تاکید کرد: اگر حوزه از دولت پول بگیرد، این روند کم کم عادی می‌شود و در سال‌های بعد متوجه می‌شود که وابسته دولت می‌شود که در آن شرایط، همه چیز زیرسئوال می‌رود.

حوزه به عنوان نقاد بصیر و آگاه عمل کند

وی الازهر را نمونه بازری از وابستگی به دولت مصر معرفی کرد که این نهاد حوزوی به دلیل وابستگی به دولت مجبور است فقط شرایط را تائید کند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس به رابطه فرهنگی حوزه با دولت اشاره کرد و گفت: حوزه در مسائل فرهنگی باید به عنوان یک نقاد بصیر و آگاه و خیرخواه عمل کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه