استاد - شمس شریعت - چهره ماندگار پزشکی درگذشت

استاد - شمس شریعت - چهره ماندگار پزشکی درگذشت - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، دکتر شمس شریعت، استاد پاتولوژی، بنیانگذار انستیتو سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران، در سال 87 به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار کشور معرفی شده بود.

وی در سال 1305 در دهستان تربقان کاشمر در خانواده‌ای روحانی بدنیا آمد و مدرک تخصصی پاتولوژی را از دانشگاه لیون فرانسه دریافت کرد.

دکتر شریعت در اردیبهشت 1333 پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی تهران بورسیه دولت فرانسه شد و در مرکز سرطان شناسی لئون دیپلم رتبه استادیاری از دانشکده پزشکی لیون فرانسه را در سال 1961 اخذ کرد.

خود درباره تحصیلات ابتدایی اش اشاره کرده بود : قرآن و کتاب صد کلمه در مکتب ملای ده (این ملا زنی بود بسیار دقیق و کوشا)، مقدمات خواندن ونوشتن فارسی در مکتب میرزا مهدی در تربقان، سال های ابتدایی تا دبیرستان در کاشمر، مشهد و تهران تحصیل کرده ام. در سال 1326 در کنکور پزشکی دانشگاه تهران شرکت کردم و در سال 1333 از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شدم.

وی پس از آنکه بورسیه دولت فرانسه می شود و در مرکز سرطان شناسی لئون در شهر لیون تحصیل می کند، موفق به اخذ دیپلم رتبه استادیاری از دانشکده پزشکی لیون فرانسه 1961 می شود.

شمس شریعت تربقان در زندگی نامه خود اشاره می کند: در سالهای 1317 تا 1320 حجره ای در مدرسه حاج سلطان داشتم و در فرصتهایی که بدست می آمده بصورت انفرادی دروس طلبگی را در خدمت روحانی وارسته و عارف مرحوم شیخ ارسکی می آموختم.

وی از سال 1333 به عنوان پزشک بهداری شهرستان اراک کار خود را آغاز می کند و پس از آن به ترتیب در سال های بعد از آن سمت هایی همچون رئیس بهداری و بیمارستان شیروان، دستیار قسمت پاتولوژی کرسی سلطان، رئیس درمانگاه قسمت پاتولوژی کرسی سلطان، دانشیار تمام وقت گروه آسیب شناسی، تصویب صلاحیت استادی، مدیریت گروه آسیب شناسی، عضویت هیات ممیزه دانشگاه علوم پزشکی تهران و سرپرست بخش آسیب شناسی و واحد میکروسکوپ الکترونی انستیتو پاستور را برعهده داشته است.

سرپرست کمیته پیراپزشکی و عضو گروه پزشکی شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت، عضویت در هیات عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی و ریاست موزه ملی تاریخ علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران از آخرین سمت های این استاد فقید بود.

از وی کتاب هایی شامل تاریخ آموزش پزشکی در ایران، زندگینامه دکتر امیر اعلم، تاریخچه سرطان و انستیتو کانسر ایران، پروفسور ارلن و نقش او در آموزش پزشکی نوین در ایران و تاریخچه آسیب شناسی در ایران به تالیف رسیده است.

مراسم خاکسپاری استاد فقید شمس شریعت تربقان ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 8 خردادماه 93 از بیمارستان امام خمینی (ره) به سمت بهشت زهرا انجام می شود.

همچنین مراسم یادبود آن مرحوم روز جمعه 9 خرداد از ساعت 12 تا 13:30 در مسجد جامع شهرک غرب واقع در شهرک غرب، میدان صنعت،خیابان فرحزادی روبروی مرکز خرید میلاد نور برگزار می شود.

مراسم بزرگداشتی نیز از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در روز یکشنبه 11 خردادماه از ساعت 11:30 تا 13 در مسجد دانشگاه تهران برپا می شود.

در همین زمینه حجت الاسلام والمسلمین دکتر عیسی زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران در پیامی، فقدان استاد دکتر شمس شریعت تربقان را به خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران تسلیت گفت.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در پیامی درگذشت استاد فرهیخته دکتر شمس شریعت را تسلیت گفت و خاموش شدن شمع فروزانی که از مفاخر جامعه پزشکی و نمونه بارز وارستگی، تلاش و عشق به مردم و ایران عزیز بود را موجب تأسف و تاثر جامعه پزشکی برشمرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه