اختصاص سهمیه ویژه در کنکور برای ادامه تحصیل عشایر

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش دانشگاه:

اختصاص سهمیه ویژه در کنکور برای ادامه تحصیل عشایر

کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و مقرر شد برای فرزندان عشایر در آزمون سراسری سهمیه در نظر گرفته شود.

 

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، جلسه 623 کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار و در ابتدای این جلسه گزارشی از آمار و ارقام آزمون سراسری  93 توسط رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ارائه شد.

 

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: بر  طبق این آمار در سال 93، نزدیک به 813 هزار نفر در آزمون سراسری ورود به مقطع کارشناسی ارشد شرکت کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته 137 هزار نفر کاهش یافته است. در آزمون سراسری امسال  از مجموع یک میلیون و 867 هزار نفر ظرفیت موجود، یک میلیون و 344 هزار جای خالی پر شده و 522 هزار جای خالی داریم.

 

خدایی گفت: از میان داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری تحصیلات تکمیلی نزدیک به 40 درصد از آقایان و کمی بیش از 60 درصد از خانم ها هستند.

 

دستور دیگر جلسه کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی درخواست سازمان عشایری کشور در ارتباط با سهمیه فرزندان عشایر در آزمون سراسری بود.

 

در گزارش ارائه شده پیرامون این موضوع با اشاره به جمعیت عشایر کشور که به 1 میلیون و 200 هزار نفر بالغ می شود، اعلام شد که از این تعداد حدود 65 درصد از عشایر با سواد هستند.

 

در ادامه این گزارش، چالش عمده تحصیلی عشایر، نبود فرصت های برابر برای تحصیل در دوره های آموزش عمومی و عالی این اقشار عنوان و درخواست شد به منظور جبران این نقیصه برای عشایر، در محدوده رشته هایی که مورد نیاز این قشر است، سهمیه مناسب مقرر شود.

 

در ادامه جلسه اعضا به بیان نظرات خود پرداختند؛ که اهم آن به این شرح است: به روز رسانی آمار دانش آموزان و دانشجویان عشایری، حفظ سبک زندگی این قشر مولد جامعه در هرگونه تصمیم گیری برای این قشر، تعریف رشته های مورد نیاز عشایر و راه اندازی این رشته ها در دانشگاه هایی که برای عشایر قابل دسترسی باشد و استعدادیابی در میان عشایر به منظور برقراری عدالت آموزشی.

 


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه